מדריך דירוג אנרגטי של מוצרי חשמל – A, F, C, G

מדריך דירוג אנרגטי של מוצרי חשמל – A, F, C, G

בבחירה של מוצרי חשמל מומלץ לשים את הדגש על הדירוג האנרגטי, שיכול לחסוך מאות ואפילו אלפי שקלים בשנה. בנוסף לכך, מוצרים בעל דירוג אנרגטי גבוה תורמים לייעול משק החשמל בישראל ולאיכות של הסביבה, על ידי הקטנת זיהום באוויר הנוצר בתחנות הכוח בעת ייצור חשמל.

אז אם אתם עומדים לקנות מוצרי חשמל חדשים, כדאי לקרוא את המאמר הבא שיסביר מה זה  דירוג אנרגטי ומהי המשמעות של דירוג אנרגטי מוצרי חשמל לאור הרפורמה והתקן חדש בתחום.

מהו דירוג אנרגטי – הסבר פשוט

לפני שנפרט על דירוג אנרגיה והתקנות החדשות, יש להבין תחילה מהו דירוג אנרגטי. מדובר באמצעי לבחינת צריכת החשמל של מוצרים שונים בהתייחס לתפוקה שלהם, המאפשר להבין את מידת חסכנותם בחשמל. הדירוג מוצג לפי דרישות החוק כמדבקות על גבי מוצר החשמל, ומיוצג באותיות לועזיות מהאות A עד האות G. ככל שהדירוג יותר נמוך, כמו דירוג אנרגטי g או דירוג אנרגטי f, מדובר במוצר עם צריכת חשמל גבוהה ובזבזנית. מצד שני, ככל שמדובר במוצר עם דירוג יותר נמוך, כמו דירוג אנרגטי a, כך מדובר במוצר עם צריכת חשמל יותר נמוכה וחסכונית.

תקן אנרגטי חדש בעקבות הרפורמה

כאשר אתם בודקים דירוג אנרגטי מכונת כביסה, מקרר, מייבש או כל מוצר אחר, תבחינו בנתוני התקינה החדשה, שמקורה ברפורמה של משרד הכלכלה והתעשייה משנת 2022. 

הרפורמה נועדה לעדכן את שוק מוצרי החשמל בארץ מול שווקים בחו”ל, עם תווית חדשה של דירוג אנרגטי המותאמת להערכות של האיגוד האירופאי. תווית זו נחשבת ליותר אמינה ולכן תורמת לחיסכון הציבור בהוצאות חשמל.

חשוב לציין כי הרפורמה חייבה לבטל בתחילת 2023 את דירוג האנרגטי הישן, מה שבפועל לא קרה עד היום. לכן, אל תתפלאו אם על גבי מוצרי חשמל בחנויות תמצאו שתי תוויות, האחת של הדירוג האנרגטי הישן והשנייה של החדש. למשל, יכול להיות מוצר עם דירוג אנרגטי a במדבקה הישנה, אך עם דירוג אנרגטי c במדבקה החדשה. מכיוון שהתקנות החדשות נחשבות ליותר מחמירות ומדויקות, כדאי לסמוך על נתוניהן. 

התקינה החדשה תקפה עבור מגוון רחב של מוצרי חשמל ביתיים, ביניהם מכונות ומייבשי כביסה, מקררים, מזגנים, מיקרוגל, תנורי אפייה, טלוויזיה, מוצרי שמע, גופי תאורה ועוד. האחריות על סימון הדירוג החדש – CE חלה על מי שמייצר מוצרי חשמל במדינות האיחוד האירופי, ועל למי שמייבא מוצרי חשמל המשווקים מהאיחוד האירופאי.

 

ההבדלים בין התקינה הישנה לחדשה 

השינוי המהותי שמציג הדירוג האנרגטי החדש, ניכר בצורת הבדיקה וברמת הקוט”ש (קילוואט לשעה), ולא בצריכת החשמל. הווה אומר, שגם אם יש למוצר דירוג אנרגטי יותר נמוך, ייתכן שהוא יותר חסכוני בחשמל מזה שהציג הדירוג הישן. למשל, יכול להיות מקרר עם דירוג אנרגטי ישן A וקוט”ש 500, כאשר כעת הדירוג החדש שלו יהיה F וקוט”ש 350, כך שהדירוג החדש מעיד על היותו יותר חסכוני בצריכת החשמל.

אי לכך, מה שקודם היה דירוג A הפך כיום לדירוגים F,E,D, שהינם למעשה דירוגים די טובים. בנוסף, יש מוצרים כמו מכונות כביסה שנדיר למצוא עבורם דירוג אנרגטי חדשA , וגם אי אפשר להשוות בין הדירוג האנרגטי הישן לחדש שלהם. שימו לב שהדירוג הישן הוא זה שהיה בו את כל פלוסים (כמו דירוג a+++), בעוד שבדירוג החדש לא תמצאו יותר פלוסים. כלומר, הדירוג a הוא הגבוה ביותר, ללא שום פלוס לצידו. ואחרי הכל, חשוב לשאול את המוכרים בחנויות אם מוצרי החשמל מסומנים לפי הדירוג האנרגטי הישן או החדש, ולקבל מהם תשובה לכל שאלה בנושא.

עוד כמה דגשים לבדיקת הדירוג האנרגטי של מוצרי שחמל

עומדים לקנות מוצרי חשמל ומבקשים לבדוק את הדירוג האנרגטי שלו? אז חשוב לדעת שלכל סוג של מוצר חשמלי יש דירוגים אנרגטיים שונים. קודם כל, יש להתייחס לדירוג האנרגטי במוצרים שצורכים הרבה חשמל, כמו מקררים או מזגנים. לאחר מכן ניתן להמשיך אל הצרכנים הפחות גדולים, כמו מכונות הכביסה. כאמור, לפי הדירוג החדש מכונות כביסה כמעט ולא מגיעות לדירוג אנרגטי A, והוא משתנה באופן ניכר בין יצרנית אחד לשנייה. אם אתם רוצים להפחית את צריכת החשמל של הכביסה, עדיף להזמין מייבש כביסה מסוג קונבנטור שיש לו צינור פליטה, והדירוג האנרגטי שלו יותר גבוה. 

לבסוף, יש לבחון יעילות אנרגטית של מוצרי חשמל בהתאם לשיטת העבודה שלהם. למשל, כיריים אינדוקציה נחשבות ליותר חסכוניות בחשמל מכיריים חשמליות רגילות.

להזמנת מוצרי חשמל איכותיים וחסכוניים ישירות דרך האתר של עולם הקולנוע לחצו כאן.

סניפים בפריסה ארצית

משלוחים לכל רחבי הארץ

עד 14 ימי החזרה

בכפוף לתקנון והוראות החוק

אחריות

שירות ואחריות לכלל המוצרים המוצגים באתר

קניה מאובטחת